Sonbaharda Bahçede Vakit Geçirmek

Sonbahar artık tam anlamıyla kapından içeri girdi. Kış hızla yaklaşıyor, bahçemiz, meyvelerimiz ve sebzelerimiz için neler yapabiliriz biliyor musunuz?

Bahçenizin bir sonraki mevsime ve bu mevsimin bereketlerine karşı hazırlamak için aşağıdaki detaylarımızı okuyun.

Ekim ve Dikim Zamanı

Düzenli sağanak yağmurları nedeniyle toprak yeterince nemli olduğu için sonbahar mevsimi dikimler için verimli bir zamandır. Yaz ve sonbahar aylarından sonra toprak hala ılık olduğundan bitkilerin yeni yerlerine alışmak ve yeni kökler geliştirmek için yeterli vakit vardır.

Sonbaharda yeni bitkilerde gönül rahatlığıyla ekilebilir. Kış gelmeden önce bahçenize biraz renk katmak için bu zamanı mutlaka değerlendirmelisiniz. Örneğin gül için sonbahar ideal bir dikim zamanıdır.

Bitkileri ve Çalıları Kesme

Çalılar sarardığında kökleri yere doğru eğilir ve güçsüzleşirler. Onları kesmenizin zamanı gelmiş demektir, bitkilerin özsularını köklerine geri çekmeye başlamıştır. Kesilmezlerse çürüyebilirler.

Çalılar boyutlarının yaklaşık dörtte birinde kesilebilir. Ancak bu oran çalının türüne göre değişiklik gösterebilir.

Çitleri Budama

Nemin artması çürümeyi önlemek için önemlidir. Elinizden geldikçe arka tarafta yaprak döken çitleri üzerlerinden delikler açmadan kesmeye çalışmalısınız.

Çimler

Kış mevsiminde nemli ve düşük sıcaklıklar çimlere zarar verir. Bu yüzdne kış öncesi çimlerinizi biraz şımartmalısınız. Kasım ayında çimlerinizi biraz kesin.

Sonbahar gübreleri genellikle daha az nitrojen içeriğine ve daha yüksek potasyum seviyesine sahiptir. Potasyum miktarındaki artış çimleri güçlendirir ve dona karşı dirençlerini artırır.

Yaz Aylarında Çim Biçme Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında bahçelerin güzel ve çekici bir görünüme kavuşması için çimlerin düzenli aralıklarla kısaltılması gerekir.

Yazın bahçeleri kış aylarına nazaran daha fazla kullandığımız için çimlerin güzel ve sağlıklı görünmesini isteriz.

Yazın Çim Biçimi Nasıl Olmalıdır?

Çim alanlarda bulunan bitki boyları ortalama 7-8 cm olduktan sonra ilk biçim işleminde bu yükseklik yarıya indirilmedir.

Daha sonraki biçme işlemlerinde 3 ile 3.5 cm’den biçilmesi uygun olacaktır.

Çim biçme makinesinin bıçakları her zaman keskin olmalıdır. Keskin olmayan bıçaklarla kısaltılan çimler zarar görür, hastalıklara karşı direncini kaybederler.

Aşırı sıcak havalarda çimlerin sağlıklı kalabilmesi için çimler normalden biraz daha yüksekten biçilmelidir.

Yazın Çim Bakımı Neden Yapılır?

Çim sulamak, yazın sıcak alanlarda bulunan çimler için zorunlu bir işlemdir. Yağmurlama sulama sistemi ile, ekimden sonra ilk çıkışa kadar her sabah ve her akşam 50 mm, daha sonra toprak ve hava şartlarına göre 30-40 mm sulama yapılmalıdır. Çim alanı tırmıklama hizmeti; Bu ağır bir işlem olmasına karşın senede 1 kere yapılmalıdır.

Tırmıklamanın Faydaları; – Ölü çimleri toplamayı sağlar, keçeleşmeyi önler. Havalandırmaya yardımcı olur.

Yazın Çim Havalandırma

Bu işlemde ağır bir işçilik olup, senede 1 kere yapılmalıdır. Havalandırma işlemi çok sıkışık zeminli, drenajı kötü olan alanlarda çok yararlıdır. İşlem alanın büyüklüğüne bağlı olarak özel makinelerle yapılabileceği gibi dirgen ile de yapılabilir. Havalandırmanın faydaları: – Kök havalanmasını sağlar. – Drenajı iyileştirir. – Yeni kök gelişimini tetikler. – Yazın kurağına dayanımını arttırır.

Yazın Çim Gübreleme

Çim alanlar sık sulandığı için organik maddelerini

çabuk kaybeder. Sağlıklı bir çim için yılda birkaç kere besin takviyesi yapmak gerekir. Çim gübreleri suni veya organik olabilir. Mutlaka çimler için hazırlanmış olmalıdır. Hızlı bir etki için suda eritilen besinler uygundur. Ancak dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Kullanıldığında çimler birden bire yeşerir. Ama etkisi kısa sürer. Sulama ve yağmurlarla çabucak yok olur.