Sonbaharda Bahçede Vakit Geçirmek

Sonbahar artık tam anlamıyla kapından içeri girdi. Kış hızla yaklaşıyor, bahçemiz, meyvelerimiz ve sebzelerimiz için neler yapabiliriz biliyor musunuz?

Bahçenizin bir sonraki mevsime ve bu mevsimin bereketlerine karşı hazırlamak için aşağıdaki detaylarımızı okuyun.

Ekim ve Dikim Zamanı

Düzenli sağanak yağmurları nedeniyle toprak yeterince nemli olduğu için sonbahar mevsimi dikimler için verimli bir zamandır. Yaz ve sonbahar aylarından sonra toprak hala ılık olduğundan bitkilerin yeni yerlerine alışmak ve yeni kökler geliştirmek için yeterli vakit vardır.

Sonbaharda yeni bitkilerde gönül rahatlığıyla ekilebilir. Kış gelmeden önce bahçenize biraz renk katmak için bu zamanı mutlaka değerlendirmelisiniz. Örneğin gül için sonbahar ideal bir dikim zamanıdır.

Bitkileri ve Çalıları Kesme

Çalılar sarardığında kökleri yere doğru eğilir ve güçsüzleşirler. Onları kesmenizin zamanı gelmiş demektir, bitkilerin özsularını köklerine geri çekmeye başlamıştır. Kesilmezlerse çürüyebilirler.

Çalılar boyutlarının yaklaşık dörtte birinde kesilebilir. Ancak bu oran çalının türüne göre değişiklik gösterebilir.

Çitleri Budama

Nemin artması çürümeyi önlemek için önemlidir. Elinizden geldikçe arka tarafta yaprak döken çitleri üzerlerinden delikler açmadan kesmeye çalışmalısınız.

Çimler

Kış mevsiminde nemli ve düşük sıcaklıklar çimlere zarar verir. Bu yüzdne kış öncesi çimlerinizi biraz şımartmalısınız. Kasım ayında çimlerinizi biraz kesin.

Sonbahar gübreleri genellikle daha az nitrojen içeriğine ve daha yüksek potasyum seviyesine sahiptir. Potasyum miktarındaki artış çimleri güçlendirir ve dona karşı dirençlerini artırır.