Bahçeye Yeniden Merhaba: Bahara Hazırlanmak İçin İpuçları

Bahar gelince kış sonrasında yeniden renklenmeye ve canlanmaya başlayan dünya, içimizde bir mutluluğa sebep oluyor. Bu mutluluğun bahçemize yansıması ve rengarenk daha birçok gün için bahçe düzenlenmesi yapılması için sizlere birkaç ipucu vereceğiz.

Kışın soğuk griliğini atmak için önceliğimiz bahçe temizliği işte başlayalım!

Bahçe Temizliği

Kışın izlerini kaldırın ve ilkbahar için kendinize yer açın. Bahçenizi ya da balkonunuzu toparlamak ve güneşe yer açmak için güzel bir başlangıçtır temizlik. Düşen yapraklar çimleriniz için bakteriler taşıyabilir. Kış sonrası temizlik ile bahçenizin yeniden güneş almasına yardımcı olabilirsiniz.

Bahçe Çimleri

Çimleriniz bahçenizdeki en çok vakit geçirdiğiniz alandır. Ekstra bir şey yapacak olsanız bile zemininiz çimdir. Kırmızı halınız olan çim için öncelik olarak soğuktan zarar görüş bir yer var mı diye bakmalısınız. Kalkan yeri düzeltmelisiniz, çimleriniz sağlıklı bir şekilde uzamaya başladığına ise ona zarar vermeyecek ayarda bir çim biçme makinesi kullanarak onları düzeltebilirsiniz.

Bitki Ekmeye Başlayın

Bitkilerin tam potansiyel ile büyümesi için ışı ve sıcaklığa ihtiyaç vardır. Bu nedenle bahar tohumlarınızı etrafa saçmak için mükemmel bir zamandır. Mart ve nisan aylarında pancar, ıspanak, marul ve pırasa ekebilirsiniz.

Bitki Budama Yapın

Baharın güzelliklerinden biri de filizlenmeye başlayan dallar. Doğru bitkileri doğru şekilde budayarak verimlerini arttırabilirsiniz. Budama için en iyi başlangıç noktası kurumuş ya da zarar görmüş allardır. Bu dallar böcekleri bitkiye davet eder.

Baharın gelişini en renkli şekilde yakalamak için işte yapabilecekleriniz! Bahçeniz veya balkonunuzda bitkilerinizle geçireceğiniz kısa bir zaman sizin için iyi bir hobi bile olabilir. Kendiniz için yapacağınız şık bir dekorasyon ile orada vakit geçirmeye bayılacaksınız! Evinizde yetiştirebileceğiniz bitkiler içinse bu yazımıza göz atmayı ihmal etmeyin, hemen tıklayarak okuyabilirsiniz.